T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
TRABZON HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


Havalimanı Tarihçesi


Trabzon Havalimanı 1957 yılında Hava Meydanı olarak trafiğe açılmış olup 29.11.1995 tarihinde Genel Müdürlüğümüz yönetim kurulunun 503 sayılı kararı ile Havalimanı statüsüne kavuşturulmuştur. Havalimanımızda sırası ile C-47, F-27, F-28 ve DASH-7 uçakları ile hizmet verilirken 12.01.1985 tarihinde 45X2.640 metre ebatlarındaki ışıklandırmalı yeni pistimizin hizmete verilmesi ile D kategorisindeki uçaklar için uygun olup, daha büyük gövdeli uçaklar için pilot insiyatifinde iniş kalkış yapılmaktadır. CAT-1 standartlarında hizmet vermektedir.

Havalimanımız 660 X 120 m ebatlarında aprona sahip olup,  aynı anda 14 adet büyük ve 3 adet küçük gövdeli uçak park kapasitesindedir.

22.06.1988 tarihinde geçici hudut kapısı ilan edilen Havalimanı tarifeli /tarifesiz, iç hat / dış hat  uçuşlarına açık, 24 saat süre ile yerli ve yabancı hava trafiğine hizmet vermektedir.

Havalimanımızın Dış hatlara açılması ile Gümrük Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Emniyet Şube Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü​, Maliye Birimi ile Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Tabipliği biri​mleri oluşturulmuştur. Catering hizmetlerini THY DO&CO vermekte, Yer hizmetlerini ise HAVAŞ A.Ş. ve ÇELEBİ A.Ş yürütmektedir.


 


 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü